Multipurpose MCU Microcontroller Unit ATMEGA16A-AU 44TQFP Microchip Technology
Sanhuang electronics (Hong Kong) Co., Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : ATMEGA16A-AU
MOQ : 1
Price : Based on current price
Payment Terms : T/T
Supply Ability : In stock
Delivery Time : 3-5 work days
Packaging Details : anti-static bag & cardboard box
Core Processor : AVR
Core Size : 8-Bit
Speed : 16MHz
Connectivity : I²C, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 32
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : 512 x 8
RAM Size : 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
Data Converters : A/D 8x10b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 44-TQFP
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Contact Now
ATMEGA16A-AU IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP Microchip Technology
Product Details
The ATmega16A is a low-power CMOS 8-bit microcontroller based on the AVR enhanced RISC architecture. By executing powerful instructions in a single clock cycle, the ATmega16A achieves throughputs approaching 1 MIPS per MHz allowing the system designer to optimize power consumption versus processing speed.
Specifications
Attribute Attribute Value
Manufacturer Intel / Altera
Product Category IC Chips
Manufacturer Atmel
Product-Category 8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Details
Brand Atmel
Mounting-Style SMD/SMT
Package-Case TQFP-44
Core AVR
Data-Bus-Width 8 bit
Maximum-Clock-Frequency 16 MHz
Program-Memory-Size 16 kB
Data-RAM-Size 1 kB
Operating-Supply-Voltage 2.7 V to 5.5 V
Maximum-Operating-Temperature + 85 C
Processor-Series megaAVR
Packaging Tray
Data-RAM-Type SRAM
Data-ROM-Size 512 B
Data-ROM-Type EEPROM
Interface-Type 2-Wire SPI USART
Minimum-Operating-Temperature - 40 C
Number-of-I-Os 32 I/O
Number-of-Timers-Counters 3 Timer
Product MCU
Program-Memory-Type Flash
Series ATMEGA 16A
Supply-Voltage-Max 5.5 V
Supply-Voltage-Min 2.7 V
Tradename ATMEGA
Descriptions
MCU 8-bit AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray
8-bit Microcontrollers - MCU 16KB In-system Flash 2.7V - 5.5V